Jídelní lístek edookit

Sedmička jako šťastné číslo. Náš strojař se v celostátním finále neztratil

Bylo to obtížné, složitější, než se čekalo a místy nervy pracovaly. Proto lze brát jednoznačně jako úspěch sedmé místo našeho studenta Tomáše Doležala v chomutovském republikovém finále oborové soutěže mechaniků seřizovačů. Klání se konalo ve dnech 21. až 23. března a pro představu – účastníků bylo čtrnáct z různých krajů celé republiky. Tomáš se tak s výsledky dostal do první poloviny.

„Spokojenost,“ shodl se společně s učiteli Karlem Dočkalem a Milanem Chvátalem. Právě oni studenta připravovali. A velmi rád je i ředitel školy Tomáš Dolejský. „Musím moc pogratulovat. Už propracovat se do celostátního finále je krásné. Vejít se ale do první sedmičky je bezesporu výborný výsledek,“ zdůraznil.

Třídenní vyvrcholení soutěže mladých strojařů hostila ve svých prostorách Střední škola technická, gastronomická a automobilní Chomutov. Vítěz nakonec vzešel právě odtud, z domácího prostředí. „Ale Vysočina se neztratila. Kdyby se soutěžilo v družstvech, to znamená, že by se braly v potaz součty pořadí vždy obou účastníků za kraj, dělili bychom se o první příčku s domácími severními Čechami,“ říká Karel Dočkal. Se svým svěřencem před soutěží trénoval úvodní disciplínu – programování. Pan učitel Milan Chvátal měl na starosti disciplínu druhou – měření.

„V programování jsme nakonec měli jeden o dost složitější výrobek, než jsme očekávali. To jsem se zapotil,“ přiznal Tomáš.

V druhé disciplíně soutěžící měřili obrobky pomocí různých měřidel, například mikrometrů či dutinoměrů. Pohybovali se v přesnosti na setiny i tisíciny milimetru. Před poslední fází - samotnou výrobou naprogramovaného obrobku - ještě počítali takzvané řezné podmínky. Zkrátka lehké to rozhodně nebylo. Tomáš Doležal proto svou účast vnímá jako dobrou přípravu pro studium strojařiny na vysoké škole.

Šlo už o 14. ročník této celostátní odborné soutěže. Konala se pod záštitou Cechu KOVO.

Mechanik seřizovač se zaměřením na programování CNC obráběcích strojů patří k nejžádanějším profesím na trhu práce, z toho důvodu byl i letos tento obor právem zařazen do celostátní odborné soutěže České ručičky 2022. Konala se pod názvem KOVO Junior 2022 – Mechanik seřizovač.

Fotky ze soutěže

Více fotografií najdete zde