Jídelní lístek edookit

Úspěch! Naši mechanici-seřizovači se blýskli v krajské soutěži

Druhé místo v jednotlivcích a druhá příčka v družstvech. Takového výsledku dosáhli Tomáš Doležal a Patrik Daňhel v kvalitně obsazené krajské soutěži odborných dovedností Řemeslo Vysočiny 2022, obor mechanik seřizovač – CNC programování. Klání se uskutečnilo ve středu 9. února v prostorách VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou. V dvoučlenných družstvech patřilo vítězství místním žákům. V jednotlivcích se však podařilo našemu Tomáši Doležalovi mezi ně vklínit. A celkově čtvrtý, náš borec Patrik Daňhel, ztrácel na medailovou pozici jen 0,97 bodu. „Je to skvělé, obrovská gratulace,“ sdělil klukům po návratu ředitel naší školy Tomáš Dolejský, sám zaměřením strojař. Druhý v jednotlivcích Tomáš Doležal postoupil do celostátního kola, které se bude konat koncem března v Chomutově. Soutěž se jmenuje České ručičky a klání ve Žďáru bylo jeho dílčí součástí na nižší úrovni.

Do Žďáru se Tomáš s Patrikem (oba žáci 4. ročníku oboru Mechanik-seřizovač) připravovali pod vedením pana učitele odborných předmětů Karla Dočkala. „No samozřejmě mám velkou radost. Musíme s Tomášem Doležalem probrat, co ho v Chomutově čeká. Půjde opět o programování, měření a samotnou výrobu obrobku,“ poznamenal kantor.

A čím si prošli soutěžící v krajském kole ve Žďáru? Hlavním tématem bylo frézování. Účastníci museli vytvořit řídicí program podle výkresové dokumentace. Dále měli provést měření vybraných rozměrů na zadané součástce. Čekaly je rovněž výpočty otáček a řezných podmínek.

„Druhý jsem byl proto, že mi utekly body při měření, na to se nyní v přípravě do republikového kola víc zaměřím,“ zmínil jinak úspěšný Tomáš Doležal, který se krom soutěže chystá i na maturitu a přijímačky na VUT Brno, Fakultu strojní.

Naši kluci si dovezli z krajského kola rovněž pěkné ceny od firmy Dormer Pramet Šumperk – digitální posuvku a sadu vrtáků.

Připomeňme, že naše škola zaznamenala v této soutěži krásný úspěch i v posledním konaném ročníku před dvěma lety (kvůli covidu se loni nesoutěžilo). Náš Tomáš Fiala tehdy postupoval do celostátního kola z první příčky v kraji.

Soutěž odborných dovedností Řemeslo Vysočiny 2022, obor mechanik seřizovač – CNC programování se konala pod záštitou krajského radního i pro oblast školství Jana Břížďaly. Celou akci zaštiťuje Cech KOVO ČR.

Více fotografií ze soutěže najdete zde.