Jídelní lístek edookit Studijní materiály

Hlavně udržet rovinu a pohlídat hloubku řádku. Žáci soutěžili v orbě

Hlavně dosáhnout rovného řádku, stejnoměrné požadované hloubky 18 až 20 centimetrů a ukázkově vršit zeminu, aby měla pěknou „hřebenitost“. O to šlo v klání především. Účastníci vyfasovali od pořadatelů traktor Zetor 7011 s pluhem, svůj kus pole za vsí Lukov a pak už bylo na nich, jak zúročí, co se naučili. „Musí si pohlídat řadu věcí. Mezi nimi samozřejmě seřízení dvouradličného pluhu i techniku jízdy,“ poznamenal učitel odborného výcviku Libor Říha, který oba naše soutěžní oráče - druháky oboru Opravář zemědělských strojů - učí.

Celý den ale nebyl jen o soutěžení. V doprovodném programu se objevila ukázka obdělávání pole za pomoci koní. Vedle stanu s chutným občerstvením byly vystavené moderní zemědělské stroje, kdo z účastníků chtěl, mohl se s nimi svézt a pořádně je prozkoumat zevnitř. Na bezpečnost dohlíželi hasiči s nepřehlédnutelnou tatrovkou. Z naší školy si akci užili i kluci z oboru Opravářské práce, pro které to bylo vítané zpestření výuky.

Krajskou soutěž v orbě žáků středních škol, rozdělenou na kategorie chlapci a dívky, opět pořádala Střední odborná škola Znojmo, Dvořákova. Klání se uskutečnilo pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha, starosty Znojma Jakuba Malačky a Agrární komory Znojmo.

Video z akce si přehrajte zde

Více fotografií najdete zde a také zde