Jídelní lístek edookit

Trasovali jsme, sehnali řadu školních pomůcek, předěláváme cvičný byt

Škola je konečně plná žáků. Za dlouhé měsíce, co byli nuceně doma, však ve školních budovách rozhodně mrtvo nebylo. Krom distančky, již jsme jeli nekompromisně naplno, se odehrála spousta důležitých věcí. Sehnali jsme nové školní pomůcky. Opravili, co se dalo. Zaměstnanci, kteří nebyli vytíženi distanční výukou, pomáhali hygieně s trasováním. Ostatně v tom jsme dlouhodoběji byli jediné vzdělávací zařízení v okrese. A hygienici to přijali s povděkem.

„Bral jsem to jako určitou povinnost - pomoci, když můžeme a máme kapacity. Zapojil se například tělocvikář, školní psycholožka, asistentka pedagoga a další,“ řekl ředitel školy Tomáš Dolejský.  Koordinátorem trasování byl vedoucí domova mládeže František Trnka. „Šlo přes nás přes 220 případů lidí pozitivních na COVID-19,“ vypočítal.

Byt jako u zákazníka

Areál K Háji, kde máme dílny, se dočkal výmalby a naši šikovní školníci tam mají před dokončením cvičný byt. Jeho kouzlo spočívá v tom, že dvě dřív nevyužívané místnosti budou plné různých instalací. A žáci si budou moci zkoušet například zapojení elektřiny, zprovoznění kotle či radiátorů. Jako když přijedou k zákazníkovi do bytu. „Navíc jsme nedávno z majetku kraje získali starší, ale plně provozuschopnou dodávku. Jinde v krajském zařízení už nebyla potřeba, převedla se k nám. A my ji můžeme využít i k cestám na stavby, kde žáci vidí řemeslo přímo v praxi a vyzkoušejí si ho,“ připomenul další novinku ředitel.

Vytuněná Boženka

Ošetřovatelé mají od kraje modernější lůžka. A nemůžou si vynachválit novou tréninkovou „pannu“. „Je opravdu vytuněná. Holky si ji po návratu z distančky okamžitě oblíbily. Však jí hned daly přezdívku Boženka,“ poznamenala kantorka Gabriela Smutná. Na Božence se lze naučit především kompletní hygienu pacienta, polohování, prevenci proleženin, péči o močový katetr, aplikaci inzulínu. „Má třeba vyndávací zuby, takže trénujeme i hygienu zubní protézy,“ přidala další detail Smutná.

Hýbni kostrou

Ředitel Dolejský je rovněž rád za motivaci k pohybu, kterou v době výuky na dálku vymyslel tělocvikář Jiří Zyblikiewitz. Na facebooku školy vyhlásil iniciativu, kdy se žáci a zaměstnanci můžou pravidelně zapojovat do imaginární cesty kolem rovníku. Vždy, když urazí nějakou vzdálenost chůzí, během, na in-line bruslích, koloběžce či na kole, prostřednictvím aplikace pošlou trasu a přispějí do „banku“ kilometrů. Odměnou pro nejaktivnější třídu bude školní výlet, soutěží se i o nejhezčí fotku.

Prozkoumat Karoq

Automechaniky chceme učit na co nejmodernější technice. Škola má novou Škodu Karoq. „Slouží jak při provozu, tak budoucím automechanikům k nácviku správné diagnostiky,“ řekl Tomáš Dolejský.

Teď se všichni soustředí na dojezd školního roku. Co nešlo učit distančně, byla autoškola a svářečská škola. „Autoškolu nakonec doženeme u všech. Kurz svařování stihnou téměř všichni, budou ho mít určitě ti, kteří vycházejí. Jen několika málo žákům se dokončení přesouvá na počátek příštího školního roku,“ dodal ředitel.