Jídelní lístek edookit

Nejlepší je spolupracovat přímo se školou, jsou přesvědčení v TIRAD, s.r.o.

Šašovice - Než hledat přes pracovní agenturu, raději půjdeme cestou přímé dlouhodobé spolupráce se školou, v níž nám budou vyrůstat budoucí šikovní zaměstnanci. Taková je hlavní myšlenka chystaného užšího propojení společnosti TIRAD, s.r.o. se Střední školou řemesel a služeb Moravské Budějovice (SŠŘS).

„Jednak můžeme pomoci materiálním vybavením pro výuku, lze k nám chodit na praxe, naši zaměstnanci poskytnou odborné zkušenosti žákům i kantorům. A bezesporu je nejlepší učit se podle reálných technických výkresů a požadavků provozu,“ říká personalistka TIRAD, s.r.o. Ivana Svobodová.

Šašovický TIRAD, s.r.o. z nadnárodní skupiny Hillenbrand je synonymum pro strojařinu nejvyšší úrovně – firma je ve svém oboru výroby přesných desek pro vstřikování plastů mezi pěticí nejlepších na světě. Proto firmu nejvíc zajímá obor Mechanik seřizovač.

Pohovor, matematika a pak ke strojům

Radek Bláha má ve firmě pozici odborného mistra a instruktora. Je to on, kdo dostává v prvních týdnech po nástupu na starost nové zaměstnance. Prochází s nimi jednotlivé dovednosti, co neumějí, doučí je. V současnosti jsou mezi nováčky i tři absolventi SŠŘS.

„Když k nám kluci přijdou, je nezbytné je seznámit s mašinami. Mimochodem klasická ruční výroba v oboru obrábění kovů je dnes k vidění už jen minimálně - někde v malých dílnách. Firmy ve velkém přešly na CNC stroje,“ poznamenal.

Adept na úvodní zaškolení napřed vyplní jednoduchý matematický test, absolvuje i pohovor. Když to „klapne“ a firmě TIRAD, s.r.o. se jeví jako perspektivní na pozici operátora, postoupí dál.

Po měsíci se ukáže realita

Školení přímo u stroje trvá jeden měsíc. Je třeba se naučit vše od firemních návodek po ovládání stroje, na němž vzniká drahý výrobek, od kterého zákazník očekává naprosto precizní kvalitu.

„Nováček se musí naučit orientovat v programu, postupně se z něj stane obsluha a seřizovač. Program si nahrává ze serveru do stroje, spouští, ovládá všechny režimy. Po měsíci už vidím, jestli kluk má nebo nemá zájem. A podle míry motivovanosti si vybíráme, jestli o uchazeče dál stojíme my,“ popsal Bláha. Nejhorší je podle něj nezájem.  

Úvodní školení je první měsíc od sedmi do patnácti hodin. A další měsíc je nový adept pod dozorem zkušenějšího operátora, aby nabyl potřebnou jistotu a úroveň.

Strojařské myšlení

Radek Bláha už se setkal s tím, že přišli zájemci s maturitou a byli horší než ti vyučení. „Dokonce se stalo, že jsme před pěti lety vzali vyučeného kuchaře, který moc chtěl. Obor ho chytl natolik, že je dnes na dokončovacích pracích, což je nejvyšší level s největší mírou přesnosti, kam míří ti nejlepší,“ říká.

Od adeptů se vyžaduje ani ne manuální zručnost, jako spíš „strojařské“ myšlení. „Práce to není těžká, spíš někdy náročná na psychiku a zodpovědnost, protože za výslednou desku zákazník zaplatí třeba 300 tisíc korun. Není to tak, že když se jeden kus zkazí, dá se druhý. Takhle to nefunguje,“ vysvětlil instruktor. Neexistuje zkouška nanečisto. Všechny hotové desky pro vstřikování plastů jsou originály.

Hlavně se dostat ke strojům

Jak už bylo řečeno, mezi novými uchazeči se v současnosti zaškolují i absolventi SŠŘS. Mezi nimi je letošní maturant Jan Pelikán či Miroslav Veller, který školu opustil před několika lety. Oba o zaměstnání v TIRAD, s.r.o. hodně stojí, protože se tu vyrábí naprostá špička, která budí respekt.  „Jestli můžu něco vzkázat klukům, co jsou ještě na škole a chtěli by sem jít pracovat, pak ať se co nejvíc snaží dostat k CNC strojům. Každá školní hodina dobrá. Zásadní je pochopit vyučovanou látku, ne se ji biflovat nazpaměť,“ shodli se oba.

TIRAD, s.r.o. je bezesporu zajímavým zaměstnavatelem pro budoucí uchazeče v regionu od Jaroměřicka po Jemnicko. „Jsme proto nadšení ze spolupráce, která se rýsuje a může nám oboustranně hodně dát,“ zdůraznil ředitel SŠŘS Tomáš Dolejský.

 

Jak vypadá samotné obrábění

Postup operátora je takový, že desku, kterou bude obrábět, přesune do CNC stroje, kde si ji magneticky upne. Digitální sondou si podle souřadného systému najede na obrobek. Nahraje si programy a spustí proces obrábění. Výměna obráběcích nástrojů je převážně automatická. Do stroje si musí zadat parametry nástrojů.

Některé desky jsou ve stroji více než 24 hodin. Celou dobu musí operátor pozorně hlídat, jestli jsou nástroje, které opracovávají, dost ostré a v pořádku. Může proces přerušit, nástroj vyměnit a jede se dál. Pro každý obrobek dostává operátor k dispozici 3D model, díky tomu se dobře orientuje. Proces řídí program. Nástroje jsou otestované, mají své otáčky a posuv. Otupený plátek vydává jiný zvuk než plátek ostrý. Operátor to musí slyšet a hned zareagovat, aby se obrobek nezničil. Nástroje chystá jiné oddělení, které ručí za kvalitu. Taková organizace ulehčuje práci.

V TIRAD, s.r.o. má naprostá většina CNC strojů řídicí systém německé značky Heidenhain, zdejší technici ho považují za srozumitelný a přehledný. Pouze dva stroje mají systém Sinumerik od Siemensu a nejdražší CNC stroje japonské značky MAZAK, které stojí 30 milionů korun, disponují řídicím systémem vlastním.

video najdete zde: