Jídelní lístek edookit Studijní materiály

Oprav si svůj traktor Zetor

Předání starších traktorů typu Zetor pro účely praxe krajských středních škol je jedním z výstupů uzavřeného memoranda o spolupráci mezi Krajskou správou a údržbou silnic Kraje Vysočina a středními školami. K podpisu těchto dokumentů došlo loni v červnu na Technickém fóru ve Valči.
Opraváři zemědělských strojů ze Střední školy řemesel a služeb Moravské Budějovice převzali slavnostně jako první traktor Zetor typové řady 7211 dne 22. 9. 2016 od ředitele Krajské správy a údržby silnic Vysočina. Původní záměr „Postav si svůj traktor“, který vznikl jako obdoba projektu postav si své auto Kaipan se nepodařilo naplnit, jelikož stavebnici traktoru žádná firma v té době nedodávala.  Vzhledem k tomu, že jde o vysloužilý traktor, který byl značně opotřebovaný každodenní prací na našich silnicích, bylo nutné se pustit do jeho celkové generální opravy. Byla provedena kompletní demontáž všech funkčních částí traktoru.  Žáci za pomoci učitelů odborného výcviku postupně provedli kompletní kontrolu jednotlivých částí a rozhodli o tom, které se budou renovovat a které se nahradí novými. Postupně se provedla oprava přední nápravy, kde došlo k výměně sloupků řízení a středového čepu. Dále byla provedena kontrola spojky a převodovky bez nutnosti oprav.  Současně byl opravován i motor traktoru, u kterého se provedla výměna pístní skupiny a celkové přetěsnění. Opravy a utěsnění se dočkala i hydraulická soustava. Zkorodované části kabiny byly odborně opraveny a některé části byly nahrazeny novými díly. Traktor byl znovu nalakován v barvách značky Zetor. Renovovaný traktor se stal učební pomůckou, která bude sloužit k výuce našich žáků oboru Opravář zemědělských strojů.

S opraveným traktorem se  5. října 2017 zúčastnili žáci a učitelé akce Zetor Show v Novém Městě na Moravě. Na Zetor Show se sjelo 134 traktorů různých typů a výkonových řad. V hlavní soutěži „NEJLEPŠÍ REPASE“ se utkaly čtyři traktory značky ZETOR, z těchto škol: SŠŘS Moravské Budějovice, VOŠ a SOŠ Bystřice nad Pernštejnem, Česká zemědělská akademie v Humpolci a SOŠ Nové Město na Moravě. Střední školy převzaly traktory od Kraje Vysočina v loňském roce a započaly jejich opravu. Každá škola přistoupila k tomuto úkolu po svém a vytvořila jedinečnou renovaci. Naše škola vsadila na tradiční barvy a vzhled odpovídající původnímu stavu traktoru Zetor a vyhrála pohár za 1. místo „NEJLEPŠÍ REPASE“. Cenu předávala radní za školství Kraje Vysočina Jana Fialová. Tímto chceme poděkovat žákům, kteří se na renovaci traktoru značky ZETOR podíleli.